vedoucí lékař: MUDr. Marek Pieran
Zaměření centra pro léčbu chronické bolesti - diagnostika a léčba chronických bolestivých stavů v trvání více než 3 měsíce, primárně již ošetřených příslušným specialistou, kdy v popředí převládá stálá nebo opakovaná silná bolest, nedostatečně reagující na zavedenou základní léčbu. Je poskytována především symptomatická léčba bolesti pomocí farmakoterapie, invazivních metod a psychoterapie.
Realistickým cílem léčby je celkový útlum především klidových bolestí, zlepšení pohyblivosti a umožnění denních aktivit, ideálně s návratem k běžnému režimu a zlepšení kvality spánku, který je rušen bolestí.
Spektrum pacientů tvoří především bolestivá degenerativní onemocnění pohybového aparátu (80%), neuropatické bolesti a nádorová bolest (symptomatická léčba).
Stavy naopak nepatřící do působnosti našeho pracoviště jsou akutní bolest bez základního ošetření příslušným specialistou, bolesti hlavy a paliativní léčba.
Centrum bolesti pod KARIM FN Olomouc patří mezi pracoviště I. typu (tj. nevyššího). Pracuje zde 5 anesteziologů s licencí SSLB (Společnost pro studium a léčbu bolesti) ČLS JEP pro léčbu chronické bolesti, konzultuje s dalšími specialisty FN v rámci multioborové spolupráce, poskytuje pregraduální i postgraduální výuku.
V roce 2012 byla původní Ambulance pro léčbu bolesti přemístěna a rozšířena. Nyní jako Centrum bolesti disponuje 2 ambulancemi pro ordinace, výkonovým sálkem, stacionářem se 3 lůžky, 2x týdně dochází klinický psycholog, je intenzivně rozvíjena multioborová spolupráce s onkology, psychiatry, neurology a fyzioterapeuty.
Provoz probíhá od pondělí do pátku, sestra je přítomna od 7.30 do 15.00.
Telefon k objednání do kartotéky je 585854679, pacienti jsou objednávání na sjednanou dobu. Čekací doba na první vyšetření je cca 4-6 týdnů, ve výjimečných případech po telefonické konzultaci s lékařem dříve.
Pracoviště poskytuje i konsiliární služby v rámci FN, probíhá průběžná spolupráce s klinikami FN na odborných studiích.
Od roku 2012 funguje denní stacionář se 3 monitorovanými lůžky.
Kapacita centra umožňuje cca 2500 vyšetření za rok, nárůst je 400 nových pacientů během roku, v ambulantní péči je nyní evidováno 650 pacientů.
Intervenční techniky v léčbě chronické bolesti prováděné na našem pracovišti:
- aplikace do trigger pointů
- blokády somatických nervů (regionální)
- neuroaxiální blokády - epidurální aplikace lokálních anestetik a kortikoidů,
- blokády sympatiku (dočasné i trvalé RF sympatektomie)
- intervenční postupy pro nádorovou bolest (blok ggl. coeliacum, ggl. impar)
- topická aplikace některých specializovaných preparátů (kapsaicin)
Unikátní metodou jsou prováděné radiofrekvenční techniky:
- RF facetové denervace (indikací jsou axiální bolesti zad u spondylartóz)
- PRF dorsálních kořenových ganglií (kořenové neuropatické bolesti)
- RF sympatektomie (ICHDKK, Raynaudův sy)
- PRF periferních nervů (periferní neuropatická bolest)
Centrum je umístěno nedaleko centrální budovy A v budově H2 ve 4. podlaží (nad ambulancí Kliniky plicních nemocí - viz orientační plán FN), přístup je po schodišti od budovy E2 (Klinika ORL, Oční klinika), pro bezbariérový přístup nutno použít vchod od budovy H1. Parkování je možné dočasně v areálu FN u budovy Onkologie (H1), mimo areál u budov Teoretických ústavů Lékařské fakulty (příjezd od ulice Hněvotínská).
Lékaři ambulance pro léčbu bolesti:
- MUDr. Barbora Bertová
- doc. MUDr. Tomáš Gabrhelík, Ph.D.
- MUDr. Martina Kirchnerová
- MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D.
- MUDr. Marek Pieran
- MUDr. Martin Švec
- MUDr. Lenka Doubravská
- MUDr. Pavla Hrnčiříková
- MUDr. Markéta Michlová
- MUDr. David Krch