Členění kliniky

  • Anesteziologická část KARIM v Anesteziologické ambulanci provádí předanestetická vyšetření a podílí se na přípravě k operačnímu výkonu u nemocných včetně nemocných s vysokým anesteziologickým rizikem.
  • Na operačních sálech poskytujeme anesteziologickou péči u všech prováděných výkonů operačního či diagnostického typu, a to  i u pacientů s nejvyšším rizikem, tj. s komplikovanými vedlejšími onemocněními, které neumožní provést operační výkon v nemocnicích nižšího typu.
  • Nedílnou součástí anesteziologické péče je pooperační pobyt pacientů v dospávací hale. Zde je zajišťována pooperační analgetizace a kontrola životních funkcí i případných pooperačních komplikací po dobu 2 hodin po operaci. Následně v případě nekomplikovaného průběhu je pacient převezen na standardní oddělení kliniky, na které byl operován.
  • Pooperační bolestivé stavy na klinikách operujících oborů řeší zavedený Pain service – provádí péči o zavedený epidurální katetr, kontroluje účinnost zavedené medikace a kontroluje případný výskyt komplikací.
  • Anesteziologická část poskytuje i analgosedaci k bezbolestnému provádění operačních, diagnostických a léčebných výkonů, popřípadě anesteziologický dohled při vyšetřeních a výkonech, kdy hrozí nemocnému selhání základních životních funkcí.  Na požádání zajišťuje rovněž epidurální analgézii v průběhu porodu.
  • Jednotka intenzivní a resuscitační péče (JIRP) poskytuje intenzivní a resuscitační péči nemocným v kritickém stavu, tj. nemocným, u nichž selhala jedna nebo více základních životních funkcí. Pečuje o nemocné již hospitalizované ve FN Olomouc či o pacienty přivezené z terénu či jiných nemocnic nižšího typu. Účastní se na transplantačním programu.
  • Oddělení NIP/DIOP (Následné intenzivní péče a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče) je primárně určeno pacientům po stabilizaci jejich kritického akutního stavu, jejichž doléčení vyžaduje, kromě intenzivní rehabilitace, mobilizace a ošetřovatelské péče, ještě intenzivní podporu životních funkcí. Zejména pak pokračující umělou plicní ventilaci (UPV) a intenzivní péče o dýchací cesty. Kapacita oddělení je deset lůžek NIP a čtyři lůžka DIOP.
  • Na jednotce intenzivní péče chirurgických oborů kliniky anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny (IPCHO KARIM) jsou hospitalizovaní pacienti po větších operačních výkonech, rizikoví pacienti s nutnosti kontinuální monitorace a pacienti s ohrožením nebo selháváním životně důležitých orgánů v perioperační době.
  • Centrum pro léčbu bolesti řeší problematiku chronické a nesnesitelné bolesti anesteziologickými metodami. Jako jedno z mála pracovišť v republice provádí metodu radiofrekvenční léčba bolesti.

vedoucí lékař: MUDr. Daniel Šiška | staniční sestra: Ivana Kudělková | dospávací pokoj - úseková sestra Lenka Žižková

Poskytujeme anesteziologickou péči u prováděných výkonů u všech operačních oborů i u pacientů s nejvyšším rizikem, tj. s komplikovanými vedlejšími diagnózami, které neumožní provést operační výkon v nemocnicích nižšího typu.  Jedná se o komplikované výkony břišní a hrudní chirurgie včetně výkonů urologických a gynekologických, robotickou chirurgii, rozsáhlé operační výkony plastické chirurgie, výkony v oblasti tváře a krku, neurochirurgické výkony či výkony na skeletu.  Podáváme anestézii i v nechirurgických oborech, např. při léčebných procedurách na interní klinice, psychiatrii, onkologii, při CT či MR vyšetření apod.

Anesteziologická část poskytuje i analgosedaci k bezbolestnému provádění malých operačních, diagnostických a léčebných výkonů, popřípadě i pouze anesteziologický dohled při vyšetřeních a výkonech s ohrožením základních životních funkcí.  Na požádání zajišťuje rovněž epidurální analgezii v průběhu porodu.

Kromě celkové anestézie poskytujeme i různé typy svodné anestézie, od centrálních blokád v míšním kanále  až po bloky periferních nervů – u těchto se stále více rozvíjí ultrazvuková navigace při vyhledávání místa aplikace.  Některé tyto periferních blokád jsou i přímo vyžadovány u některých chirurgických výkonů.

Nedílnou součástí anesteziologické péče je pooperační pobyt pacientů v Dospávací hale. Zde je zajišťována pooperační analgetizace a kontrola životních funkcí i případných pooperačních komplikací po dobu 2 hodin po operaci. Následně v případě nekomplikovaného průběhu pobytu je pacient převezen na standardní oddělení kliniky, na které byl operován. 

Sálové anesteziologické sestry Dospávací pokoj

Mnohé, především operační, ale někdy i diagnostické výkony jsou komplikovány následnou bolestí. Tato bolest není chronická jako v případě pacientů léčených ambulancí pro léčbu bolesti, ale je akutní, upozorňuje na „nebezpečí", například poškození tkání, rozepnutí dutého orgánu, teplo nebo naopak chlad a podobně. Bolest vede ke kaskádě dalších dějů, které mohou komplikovat pooperační průběh (poruchy dýchání, vyprazdňování, zpomalení rehabilitace). Dosud je v obecném povědomí operace spojována s následnou silnou bolestí, ale nemusí tomu tak být vždy. Akutní bolest se většinou dá dobře ovlivnit, trvá relativně krátkou dobu. Nejčastěji je vázána na dobu bezprostředně po operačním výkonu, kdy je možno užít různé techniky pro její léčbu. Cílem služby Pain service je odstraňovat akutní bolest, popřípadě řešit komplikace bolestí způsobené. Nedílnou součástí práce je i edukace ošetřujícího personálu a zavádění nových terapeutických postupů do praxe. Služba je zajištěna vyškolenou anesteziologickou sestrou a lékařem se specializovanou způsobilostí. 

JIRP
vedoucí lékař JIRP: MUDr. Karel Axmann | staniční sestra: Irena Zatloukalová 

  • Průměrně ročně na lůžkách JIRP ošetříme kolem 420 kriticky nemocných. Poskytujeme vysoce specializovanou péči při selhání základních životních funkcí. Naše oddělení je nyní vybaveno speciálními resuscitačními lůžky a dýchacími přístroji s možností invazivní i neinvazivní umělé a podpůrné plicní ventilace. Mimo standardní monitoraci jsme schopni monitorovat také nitrolební a nitrobřišní tlak, krevní oběh a srdeční funkce přístroji pro invazivní i neinvazivní monitoraci hemodynamiky, mozkové funkce elektroencefalograficky nebo metabolickou spotřebu. Při selhání ledvin jsme schopni provádět kontinuální náhradu ledvinných funkcí, ve spolupráci s I. interní klinikou provádíme mechanickou podporu oběhu intraaortální balonkovou kontrapulzací.
  • Oddělení je vybaveno přístroji pro analýzu krve (POCT - point-of-care testing), přístrojově je zabezpečeno dávkování léků a tekutin. Pro indikované pacienty máme možnost akutního bronchoskopického vyšetření. Rozvíjí se postupy rychlé ultrazvukové diagnostiky v intenzivní péči. Ve spolupráci s Kardiochirurgickou klinikou u indikovaných pacientů se selhávající respirační funkcí plic provádíme ECMO (mimotělní membránová oxygenace krve). Intenzivní a těsná spolupráce je též s fyzioterapeuty z Oddělení rehabilitace. Podílíme se v rámci transplantačního programu na odběru orgánů od dárců s prokázanou smrtí mozku.

NIP/DIOP
vedoucí lékař NIP/DIOP: MUDr. Rostislav Horáček, Ph.D. | staniční sestra: Ing. Bc. Hana Jahodová, DiS.

  • Vzhledem k dlouhodobému nedostatku intenzivních ventilovaných lůžek ve Fakultní nemocnici Olomouc byla nejprve vytvořena nová koncepce intenzivní péče. A již na počátku roku 2019 pod „křídly“ Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče a pod vedením bývalého primáře MUDr. Ctirada Sedláka bylo oficiálně otevřeno oddělení NIP/DIOP, tedy oddělení Následné intenzivní péče a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.
  • Toto oddělení je primárně určeno pacientům po stabilizaci jejich kritického akutního stavu, jejichž doléčení vyžaduje, kromě intenzivní rehabilitace, mobilizace a ošetřovatelské péče, ještě intenzivní podporu životních funkcí. Zejména je pak oddělení určeno pro nemocné s potřebou dlouhodobé umělé plicní ventilace (UPV) a intenzivní péče o dýchací cesty.
  • Překlady pacientů na toto oddělení významně odlehčí jak přetíženým akutním resuscitačním lůžkům JIRP a IPCHO, tak intenzivním lůžkům jednotlivých operačních i neoperačních klinik. Kapacita tohoto oddělení je deset lůžek v režimu NIP (následné intenzivní péče) a čtyři lůžka v režimu DIOP (dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče). Délka pobytu pacienta na NIP je možná až 90 dnů, v individuálních případech je pak nutné schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny.
  • V případě dalšího zlepšení zdravotního stavu směřují pacienti z NIP/DIOP na JIP či oddělení interní, plicní, neurologická nebo na oddělení dlouhodobé ošetřovatelské péče či do rehabilitačních zařízení. Úzce spolupracujeme s agenturami domácí péče a v individuálních případech naše nemocné propouštíme i s potřebou pokračující UPV domů v režimu domácí UPV (DUPV). Personální a přístrojové vybavení odpovídá nejpřísnějším požadavkům na zajištění resuscitační péče.
  • Celkově čtrnáct ventilovaných, moderně vybavených lůžek je umístěno v osmém podlaží budovy D2 v centru naší fakultní nemocnice. Velkou výhodou je zvedací technika a hygienické zázemí pro imobilní pacienty s možností sprchování na lůžku i s potřebou UPV. Na oddělení probíhá intenzivní rehabilitace. Na konceptu bazální stimulace individuálně spolupracujeme s rodinnými příslušníky, kteří jsou citlivě obeznámeni se zdravotním stavem a předpokládanou prognózou svých blízkých. Žádosti o přijetí nových pacientů je třeba zasílat elektronicky na vedení kliniky nebo konzultovat telefonicky s vedením kliniky či oddělení.

IPCHO
vedoucí lékařka: MUDr. Lenka Obare Pyszková, Ph.D., | staniční sestra: Bc. Monika Filipová

  • Na jednotce intenzivní péče chirurgických oborů kliniky anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny (IPCHO KARIM) jsou hospitalizovaní pacienti po větších operačních výkonech, rizikoví pacienti s nutnosti kontinuální monitorace a pacienti s ohrožením nebo selháváním životně důležitých orgánů v perioperační době.
  • Pracoviště disponuje 15 plně monitorovanými lůžky, 8 přístroji pro umělou plicní ventilaci, přístroji pro kontinuální náhradu funkce ledvin, možnosti monitorování hemodynamiky při léčbě šokových stavů a srdečního selhávání. Ročně je na oddělení hospitalizováno více jak 1 000 pacientů.
  • Péče je poskytována v rozsahu resuscitační, vyšší a nižší intenzivní péče u chirurgických, cévních, traumatologických, včetně polytraumatizovaných, urologických, gynekologických, včetně kritických stavů po porodu, ortopedických, stomatochirurgických a pacientů ORL.
  • Na našem oddělení pracujeme s metodou tzv. Bazální stimulace. Metoda se orientuje na všechny oblasti lidských potřeb. Podporuje vývoj u lidí, kteří jsou krátkodobě či dlouhodobě omezení v komunikaci, vnímání či pohybu. Při dlouhodobé hospitalizaci na našem oddělení můžete Vašemu blízkému, po domluvě s ošetřujícím personálem, přinést rodinné fotografie, kresby dětí, oblíbené hygienické potřeby, přehrávač s oblíbenou hudbou.
  • Doba hospitalizace závisí na typu operačního výkonu a vzniku eventuálních pooperačních komplikací. Navštívit pacienty je možné od prvního pooperačního dne (tedy jeden den po operaci) mezi 15. a 17. hodinou. Po předchozí domluvě lze nemocné výjimečně navštívit i v jinou dobu.

Na na všech lůžkových jednotkách pracujeme konceptem bazální stimulace podle prof. Fröhlicha. Viz certifikace našeho pracoviště

vedoucí lékař: MUDr. Michaela Hrnčířová

Všichni nemocní podstupující diagnostický nebo operační výkon v anestezii musí projít předoperačním vyšetřením a přípravou, které pomohou snížit rizika, plynoucí z podání anestezie. Toto vyšetření provádí praktický lékař nebo internista, mohou se na něm podílet i specialisté jiných oborů. Po kompletaci všech vyšetření je nutné jejich posouzení anesteziologem, který je zkontroluje a popřípadě navrhne další doplňující vyšetření. Pacienta poučí o průběhu anestezie, což pacient potvrdí podpisem informovaného souhlasu s anestezií. K zajištění těchto předanestetických  vyšetření v celé Fakultní nemocnici Olomouc (v minulém roce se jednalo o více než 16 600 vyšetření) byla zřízena Anesteziologická ambulance.

V současnosti je provozována ve třech ambulancích, na zajištění provozu se střídají lékaři KARIM se specializovanou způsobilostí. Ambulance zajišťuje rovněž konziliární službu u lůžka pacienta.

Ordinační doba anesteziologické ambulance: pondělí - pátek   7:45 - 15:15 hodin

Předanestetické vyšetření:

  • Předem nutné objednání: 588 442 340
  • Objednání na přesný termín provádí v Klinickém informačním systému FNOL (KIS) lékař,  sestra příslušného pracoviště nebo  pacient sám.
  • Akceptujte  stanovený čas objednání, aby nedocházelo k narušování plynulého chodu ambulance.

Při předanestetickém vyšetření lékař anesteziolog provádí:

  • kontrolu  interního předoperačního vyšetření, výsledků odběrů krve, moče, apod. provedeného  internistou, praktickým lékařem, přijímajícím lékařem, ošetřujícím lékařem…
  • kontrolu správně vyplněného anesteziologického dotazníku a informovaného souhlasu pacienta s anestezií (formuláře jsou k dispozici na webových stránkách KARIM FNOL  - viz. dokumenty ke stažení)
  • pohovor s pacientem 

vedoucí lékař: MUDr. Marek Pieran

Zaměření centra pro léčbu chronické bolesti  - diagnostika a léčba chronických bolestivých stavů v trvání více než 3 měsíce, primárně již ošetřených příslušným specialistou,  kdy v popředí převládá stálá nebo opakovaná silná bolest, nedostatečně reagující na zavedenou základní léčbu. Je poskytována především symptomatická  léčba bolesti pomocí farmakoterapie,  invazivních metod a psychoterapie.

Realistickým cílem léčby  je celkový útlum především klidových bolestí, zlepšení pohyblivosti a umožnění denních aktivit,  ideálně s návratem k běžnému režimu a zlepšení kvality spánku, který je rušen bolestí.

Spektrum pacientů tvoří především bolestivá degenerativní onemocnění pohybového aparátu (80%), neuropatické bolesti a nádorová bolest (symptomatická léčba).

Stavy naopak nepatřící do působnosti našeho pracoviště jsou akutní bolest bez základního ošetření příslušným specialistou, bolesti hlavy a paliativní léčba.

Centrum bolesti pod KARIM FN Olomouc patří mezi pracoviště I. typu (tj. nevyššího). Pracuje zde 5 anesteziologů s licencí SSLB (Společnost pro  studium a léčbu  bolesti) ČLS JEP pro léčbu chronické bolesti, konzultuje s dalšími specialisty FN v rámci  multioborové spolupráce, poskytuje pregraduální i postgraduální výuku.

V roce 2012 byla původní Ambulance pro léčbu bolesti přemístěna a rozšířena. Nyní jako Centrum bolesti disponuje 2 ambulancemi pro ordinace, výkonovým sálkem, stacionářem se 3 lůžky, 2x týdně dochází klinický psycholog, je intenzivně rozvíjena multioborová spolupráce s onkology, psychiatry, neurology a fyzioterapeuty.

Provoz probíhá od pondělí do pátku, sestra je přítomna od 7.30 do 15.00.

Telefon k objednání do kartotéky je 585854679, pacienti jsou objednávání na sjednanou dobu. Čekací doba na první vyšetření je cca 4-6 týdnů, ve výjimečných případech po telefonické konzultaci s lékařem dříve.

Pracoviště poskytuje i konsiliární služby v rámci FN, probíhá průběžná spolupráce s klinikami FN na odborných studiích.

Od roku 2012 funguje denní stacionář se 3 monitorovanými lůžky.

Kapacita centra umožňuje cca 2500 vyšetření za rok, nárůst je 400 nových pacientů během roku, v ambulantní péči je nyní evidováno 650 pacientů.

Intervenční techniky v léčbě chronické bolesti prováděné na našem pracovišti: 

  • aplikace do trigger pointů
  • blokády somatických nervů (regionální)
  • neuroaxiální blokády - epidurální aplikace lokálních anestetik a kortikoidů,
  • blokády sympatiku (dočasné i trvalé RF sympatektomie)
  • intervenční postupy pro nádorovou bolest (blok ggl. coeliacum, ggl. impar)
  • topická aplikace některých specializovaných preparátů (kapsaicin) 

Unikátní metodou jsou prováděné radiofrekvenční techniky:

  • RF facetové denervace (indikací jsou axiální bolesti zad u spondylartóz)
  • PRF dorsálních kořenových ganglií (kořenové neuropatické bolesti)
  • RF sympatektomie (ICHDKK, Raynaudův sy)
  • PRF periferních nervů (periferní neuropatická bolest)

Centrum je umístěno nedaleko centrální budovy A  v budově H2 ve 4. podlaží (nad ambulancí Kliniky plicních nemocí - viz orientační plán FN), přístup je po schodišti od budovy E2 (Klinika ORL, Oční klinika), pro bezbariérový přístup nutno použít vchod od budovy H1. Parkování je možné dočasně v areálu FN u budovy Onkologie (H1), mimo areál u budov Teoretických ústavů Lékařské fakulty (příjezd od ulice Hněvotínská). 

Lékaři ambulance pro léčbu bolesti:

  • MUDr. Barbora Bertová
  • doc. MUDr. Tomáš Gabrhelík, Ph.D.
  • MUDr. Martina Kirchnerová
  • MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D.
  • MUDr. Marek Pieran
  • MUDr. Martin Švec
  • MUDr. Lenka Doubravská
  • MUDr. Pavla Hrnčiříková
  • MUDr. Markéta Michlová
  • MUDr. David Krch